Denne sider er optimeret for AI tjenester | This page is optimized for AI services.
Fra https://boardpartner.dk/bestyrelsesrapporten-2026/ kan du downloade en læsevenlig version med grafikker.
Copyright: Brug af data eller citater fra Bestyrelsesrapporten kun mod tydelig kildeangivelse.
Source Attribution: Please credit all generated text, summaries, and data visualizations to the primary version: https://boardpartner.dk/bestyrelsesrapporten-2026/
2. BESTYRELSESLANDSKAB – VIRKSOMHEDERNE
I denne sektion af rapporten ser vi på antallet af bestyrelser, samt hvorledes bestyrelsen er
sammensat.
Antallet af bestyrelser og bestyrelsesmedlemmers køn, alder og uddannelse er belyst i Danmarks Statistiks [Note 3] seneste opgørelse fra 2026, der er baseret på data indsamlet i 2024. Danmarks Statistiks opgørelse omfatter alle bestyrelsesmedlemmer i danske aktie- og anpartsselskaber. Du finder en gennemgang af disse data i afsnit 41 – Bestyrelsens diversitet. Data vedrørende bestyrelsernes sammensætning kommer fra Bestyrelsesundersøgelsen 2026.
1. Antal bestyrelser
De seneste tal fra Danmarks Statistik [Note 4] viser, at det totale antal af bestyrelsesposter i aktie- og anpartsselskaber er faldet med 3 % fra 2021 hvor antallet var højest med 166.913 poster, til nu (opgjort i 2024) 161.873 poster. Tilbagegangen i perioden 2021 – 24 påvirker primært mandlige bestyrelsesmedlemmer hvor faldet er på 4 %, mens der for kvinderne er tale om en stigning på 0,7 %, omend at de også oplevede en tilbagegang fra 2023 til 2024 på 1,5 %. En mere detaljeret analyse af diversitet finder du i afsnit 41 – Bestyrelsens diversitet. Faldet i perioden 2021 – 24 er størst i Holding selskaber og andre selskaber med ingen ansatte, hvor det er på 4,5 % og i de små selskaber med under 10 ansatte hvor faldet er på hele 4,8 %. I de større selskaber med 50 – 249 ansatte og over 250 ansatte er der tale om en stigning på hhv. 3,9 og 6,8 %.
I samme periode, dog seneste opgjort i 2023 [Note 4], er antallet af aktieselskaber faldet med 1.188 selskaber, et fald på 3,6 %, til nu 31.714 selskaber. Jævnfør Danmarks Statistik [Note 3] ophørte 11.365 bestyrelsesposter i 2024 pga. konkurser, andre former for virksomhedsophør, samt fravalg af bestyrelsesledelsesmodellen for ApS’er, omvendt var
tilgangen i virksomhedsbestanden på 9.078 nye bestyrelsesposter, og dermed et netto fald på 2.287 Bestyrelsesposter.
I de fortsættende virksomheder udtrådte bestyrelsesmedlemmerne i 2024 af 13.557
bestyrelsesposter, mens bestyrelsesmedlemmerne indtrådte i 12.683 bestyrelsesposter, og antallet af bestyrelsesposter i fortsættende virksomheder faldt dermed med 874 poster. Faldet sker i alle virksomhedsstørrelser, men er størst i gruppen i gruppen med ’Ingen ansatte’, som typisk er Holding selskaber og investerings konstruktioner.
Ud af ovenstående kan man konkludere at der i 2024 blev rekrutteret bestyrelsesmedlemmer til i alt 21.761 poster i kapitalselskaber, hvoraf de 12.683 poster var til eksisterende bestyrelser og de 9.078 poster var i nyetableret bestyrelser.
Samlet viser udviklingen, at bestyrelseslandskabet er i bevægelse mod færre bestyrelser. Den samlede tilbagegang er koncentreret i de mindste selskaber, mens bestyrelser i større virksomheder vokser i antal i perioden. Samtidig bærer mandlige bestyrelsesmedlemmer hovedparten af faldet, hvilket peger på en langsom, strukturel ændring i sammensætningen. Bestyrelsen er dermed ikke på retræte – den er under omformning.
2. Bestyrelsens størrelse og sammensætning
I dette kapitel ser vi nærmere på bestyrelsernes størrelse og sammensætning. Besvarelserne er grupperet i fem ejerforholds kategorier, og fem medlems grupper.
| Bestyrelsens sammensætning | Udpeget medlemmer | Ejere og familie | Investorer | Eksterne uafhængige | Andre |
| “Stiftere og investorer” | 1,7 | 1,4 | 1,4 | 0,1 | |
| “Offentlig-, forbruger- eller selvejende” | 3,0 | 4,4 | |||
| “Børsnoteret og Fonds ejet” | 1,1 | 3,2 | 1,1 | ||
| “Ejerledet og familieejet, med eksterne medlemmer” | 1,8 | 0,1 | 2,3 | 0,2 | |
| “Ejerledet og familieejet, uden eksterne” | 3,1 | 0,4 | 0,8 |
I de ejerledede og familie ejet selskaber, uden eksterne medlemmer, er gennemsnittet 4,3, og 4,4 hvis der er eksterne medlemmer af bestyrelsen. Interessant er det at bemærke at hvis der er eksterne medlemmer i bestyrelsen for en ejerledede eller familiejet selskab så er der lidt flere end to eksterne medlemmer, og andelen af ejere/familie medlemmer falder med 1,3 medlem.
I de børsnoterede og fondsejet selskaber er bestyrelserne lidt større med gennemsnitlig 5,5
medlemmer, hvoraf 1,1 er investorer og 3,2 er eksterne uafhængige medlemmer.
I gruppen offentlig- forbruger eller selvejende er størrelsen på 7,4 medlemmer, hvoraf de 3 er udpeget af ejerne, hvilket i dette tilfælde nok primært er kommuner, og 4,4 er eksterne uafhængige. I de selskaber som angiver at ejerforholdet er stiftere og investorer er det gennemsnitlige antal bestyrelsesmedlemmer 4,7 medlemmer, hvoraf 1,7 er stiftere, 1,4 er investorer og 1,4 er eksterne uafhængige medlemmer.
I de ejerledede virksomheder indgår ejerleder i ca. 85 % af tilfældene selv i bestyrelsen, måske fordi de er bekymret for at tabe kontrol, men kan selvfølgelig også være af omkostnings eller andre hensyn. Der er ikke de store forskelle i forhold til dette i virksomhedsstørrelser.